Скокни до содржината


Првите впечатоци на редизајн Твитер на Tweetdeck

Од мојата претпоставка , Tweetdeck е најпопуларниот десктоп Твитер клиент за некое време. Тоа е моето алатка за избор за мојот Твитер интеракции за речиси три години. Ако ја споредиме Твитер на чај, Tweetdeck ќе биде мојот голем стари омилени кригла. Можам да пијат чај од други садови од време на време, но тоа никогаш не е сосема ист. TweetDeck го прави возможно да се работи повеќе сметки и се направи смисла на постојан прилив на информации летање минатото.

Tweetdeck log animation Претходно оваа година, Твитер стекнати Tweetdeck и пред околу една недела тие започнаа комплетен редизајн на Tweetdeck десктоп апликација, откажувајќи се од Adobe AIR платформа во корист на HTML5. Значи мојот омилен кригла е заменет со нешто што изгледа слично, но се чувствува суптилно различни во рака. Овие се моите првични согледувања на Tweetdeck 1.0. (На Adobe AIR Tweetdeck го верзии нумерирани 0.x.)

Отсутни карактеристики

Најмногу вознемирувачки за долгогодишни Tweetdeck корисниците е тоа што многу опции се само не е присутна во нова апликација.

 1. Не се преведе опција
  Јазичните бариери на се повторно. На неверојатно корисни превод објект е никаде да се најде.
 2. Не филтер опција на колони
  Со толку многу информации што тече низ секоја колона, ние треба начин за брзо наоѓање или скрие работи. Сега тоа е игла и сено време повторно.
 3. Нема интегрирани листа за управување со
  Еден од поранешните сили Tweetdeck беше леснотијата на листа за управување. Би се изгуби без неколку листа колоните кои помогне да се фокусира на твитови кои се најважни за мене. Шминката на овие списоци се менуваат на дневна основа - Tweetdeck 1,0 ми дава постои интегриран начин на управување со мојата листа. Јас мора да прибегне кон веб Твитер, кои често не е погодно во сценарио на мулти-сметка.
 4. Нема поддршка за Скопје, Мајспејс, четириаголно, Баз сметки
  Да бидам искрен, ова не прави никаква шансите за мене. Јас одамна се откажав пробувајќи да ја собира повеќе социјални медиуми сметки во Tweetdeck. Интересно е да се напомене дека се обидува да ги интегрираат сите оние кои се различни дополнителни видови на социјалните медиуми се напуштени, со само Фејсбук останатите.
 5. Не може да видите целосна големина на профилот слики
  Јас доста се допадна да биде во можност да кликнете на профилот на слика и да ја видите целосна големина. Дека објектот се појавува да се качил.
 6. Нема брзо профилот
  Понекогаш едноставно сакате да се погледне во профил на Твитер. Брзата профил функција е отсутен Ажурирање:. Сум забележал делумно заобиколи:
  • Кликнете на секоја профил.
  • Потоа кликнете на tweets за да ги видите нивните tweets.
  • Можете да пребарувате за Твитер корисникот - се враќа четирите најблиски натпревари и вие може да видите нивните tweets.

  Не е точно брзо профилот како што добиваат само да се види Tweets наместо целиот профил статистика, но тоа го исполнува малку на функционалноста дупка. Почекајте една минута, подобар заобиколи е само за да пребарувате за корисничкото име што сакате во полето за пребарување во горниот десен на главниот екран. Со среќа на профилот ќе бидат споменати во резултатите од пребарувањето и можете да кликнете на неа да се погледне на профилот. Тоа е речиси брз.

 7. Одговори не вклучуваат hashtags од оригиналниот чуруликам
  Почесто отколку не, кога ќе одговорите на чуруликам со hashtag, вие сакате да ги зачувате ознаката во вашиот чуруликам. Имаше опција за овој и во претходните Tweetdeck, но ние сме оставени на нашите сопствени пишување со преработената верзија.
 8. Не сите одговори опција за временските рокови
  TweetDeck релативно неодамна ја врати способноста да ги видите сите tweets од оние што го следат, вклучувајќи ги сите одговори кои ги прават во луѓе што не го следат. Ова беше првично амбиент корисник на Твитер себе, но беше контроверзно отстранета поради технички причини мај 2009 (# fixreplies) . Јас сосема уживаа имаат оваа опција на располагање повторно, како и тоа обезбедува вредни метод на откривање на нови интересни луѓе да го следат.
 9. Нема опција за следбеник броеви под аватар
  Се префрлив на оваа опција на пред. Тоа е личен избор што го најдов корисни во некои околности (на пр Анѓелковиќ spambots), но тоа не е на располагање во Tweetdeck 1.0.
 10. Нема десен клик функционалност
  Сфаќам дека овој стан е пуштен на слобода за Windows и Mac OS X. Мојот забелешки се само врз основа на верзија на Windows. Нема десен клик менито на пример копирате и залепите
 11. Ниеден облак карактеристика на колони
  Можам да ги разберам зошто. Оваа функција никогаш не беше имплементирана правилно во мојот поглед. Зборот облаците беа секогаш доминираат имиња кои ги направија прилично бесмислен. Ова може да биде корисна карактеристика, ако спроведува разумно.
 12. Нема информации за API стапки
  Твитер користи "API стапка ограничување" за да ги споделат надвор ресурсите на услугата прилично меѓу корисниците. TweetDeck секогаш беше многу однапред за вас покажува бројот на API повици те напуштил на секоја сметка и кога вашиот распределба ќе се ресетира. Оваа информација не е прикажана. Можеби TweetDeck е да му биде дозволено да ја заобиколат стапка ограничување систем, онака како веб-Твитер?
 13. Не "сигурносна мрежа" за скратено линкови
  Во Tweetdeck 0.x, кога ќе кликнете на bit.ly линк за пример, ќе бидете известени со некои информации за линк кој може да помогне да се избегне добивањето пробиени. Не постои таква опција во Tweetdeck 1.0.
 14. Нема индикации дека профилот е заштитена
  Малку катанец обично се користи за да се покаже заштитени Твитер профил не е прикажана. Утврдените икона се прикажува кога е соодветно.
 15. Без предупредување, кога обидувајќи се да retweet заштитена чуруликам
  Вие не може да retweet чуруликам заштитена корисникот како "мајчин" retweet, вие само може да врши цитиран Retweet. TweetDeck 0.x се справува со оваа ситуација многу благодатно Облицовачни до потенцијалните приватноста прашање. На Tweetdeck 1,0 немате поим кој е заштитен и двете Retweet опции се достапни. Роден Retweet на чуруликам заштитена корисникот не ќе се појави, но само ќе се открие дека ако одат во потрага по него.

Tweetdeck 0.x (above) and 1.0 (below)

Annoyances

 1. Помалку колони на екранот
  Вашиот километражата може да се разликуваат на овој, туку и за мојот 1280 × 800 екран на стари Tweetdeck успеа 4 колони на екранот, но Tweetdeck 1,0 го смени колона Ширина малку, така што само 3 колони се сега на екранот.
 2. Блок и извештај се две одделни операции
  Ми се допадна еден-клик решение за spambots,. Вие веќе може да го блокира и пријавите во еден лесен операција.
 3. Не можат да управуваат следбеници во колона
  Претходно сте би можеле да се посвети колумна за следбениците на одредена сметка, ако така сакаат. Го најдов ова прилично суштинско значење за одржување на зоркост за нови интересни следбеници. Во Tweetdeck 1,0 немате следбеник управување објекти и се пренасочени на веб-Твитер, кои не можат да бидат соодветни во мулти-сметка на животната средина.
 4. Сите линкови во вашата временска рамка сега одам да пребарувач
  TweetDeck корисниците се навикнати да интегрирана поддршка за слики и видео услуги, па чести пренасочување на прелистувачот може да предизвика некои иритација. Сепак вие наскоро ќе откриеме има РЕГИСТРАЦИЈА поддршка за pic.twitter, TwitPic, yfrog, instagr.am и Lockerz слики, кои се прикажани РЕГИСТРАЦИЈА кога ќе кликнете на чуруликам да го испита повеќе тесно. YouTube и Flickr уште не се поддржани во оваа мода.
 5. Листа на tweets на профилот е CUL-де-SAC
  Вие не добие целосна функционална пристап до чуруликам наведени од профилот. На пример јас би очекувал да биде во можност да retweet од листата на твитови. Сметам дека ова многу ограничувачки и ги пренасочува кон веб-Твитер хитови на вообичаените мулти-сметка прашања.
 6. Не е јасно од профилот дали корисник на следниов начин било која од вашите сметки
  Ова веќе беше неуспешна во Tweetdeck 0.x, но тоа направи обид да се прикаже доколку корисникот во профилот бил следбеник на вашиот главната сметка.
 7. Цитиран РТС се презентирани во наводници, наместо поприсутни RT синтакса
  Тоа е олеснување да се види дека цитиран РТС се уште е дозволено, но мислам дека некои контрола врз RT синтакса треба да биде опција. Јас навистина не ми се допаѓа знакот за цитирање стил се користи во Tweetdeck 1.0.
 8. Испраќачот / примачот на DMS е донекаде неизвесна / не-интуитивна
  Начинот на кој вашиот DMS се наведени е променета. Наместо хронолошка листа, сега имаме листа на корисници, што веројатно го прави повеќе смисла, но ДМ брои за секој корисник котираат ќе биде корисно.

Позитиви

Тоа не гледа добро за Tweetdeck 1,0 со сите оние што не присуствувале карактеристики и annoyances. Никако не можев да најдам ништо позитивно да ме охрабри да направи потег?

 1. Не како ресурс-гладни
  Почнав да очај со воздух-базирани Tweetdeck на. Кога ќе имаат голем број на колони во движење, се стреми да го монополизира меморијата и процесорот ресурси на вашиот компјутер. Ова беше да стане шоу-затка за мене. Јас сум воодушевен да се открие дека Tweetdeck 1,0 е многу повеќе ресурси пријателски.
 2. Вага подобро со многу колумни
  Можете лесно да им помогнам на вашиот колона вкупно во двојно фигури и гледам голем ресурс-монтажни. Ова не беше случај за мене со Tweetdeck 0.x.
 3. Може да се погледне @ споменува на било кој на профилот на членот
  Ова е карактеристика ми се допаѓа да го користите на заеднички мобилен Твитер апликации, но е отсутен датумот на Tweetdeck 0.x.
 4. Известувања се на колона по колона основа
  Претходно успеа вашиот известувања сите заедно на екранот Settings, која е местото каде што сте не сакаат да одат премногу често. На Tweetdeck 1.0, управуваат со вас известувања за самата колона, што е многу neater.
 5. Убаво да се види на сите наредни мислења кога гледате чуруликам
  Ми се допаѓа како било tweets испратени во одговор на чуруликам ќе ги испита со еден клик се појави автоматски. За да го видиш сите претходни твитови во разговорот ќе мора да кликнете "како одговор на".
 6. Линк скратување да го користите t.co беспрекорно
  Вие навистина не треба да се грижите за управување со линк-скратување рачно повеќе. Ова е многу добредојден однапред.
 7. Многу побрзо на стартување
  Со три или четири сметки, а можеби десетина колумни да се вчита, добивање на Tweetdeck 0.x отворени би можело да биде малку тешко искушение. На нова апликација е многу побрзо да се вчита.
 8. @ Мене колона агрегати низ повеќе сметки
  Не сум сигурен јас сум сосема удобно со ова. Истото не е случај, колку што можам да кажам, за дома и Сандаче колони, кои се фокусираат на сметката со Фејсбук мислења фрлени во само да ги мешаме работите.
 9. Повеќе Retweet инфо кога гледате чуруликам
  Вие сега се целосни откривање за тоа колку retweets чуруликам има добиено кога ќе го испитувате одблиску со еден клик.
 10. Автоматско дополнување на корисник
  Да растат да го цениме оваа функција многу брзо AutoComplete е опција во Tweetdeck 0.x -. Никогаш не забележав своето постоење.
 11. Закажани чуруликам функција
  Можете да закаже време за чуруликам или ДМ да бидат испратени, функција која беше на располагање во HootSuite, но не според моите сознанија во Tweetdeck порано. Повторно, стојам коригира на оваа. Закажани tweets биле во Tweetdeck 0.x за некое време.
 12. Фото-качувањето
  Можете да испратите слики од вашиот компјутер, како ќе ја составите чуруликам. Фото и видео Неуспешно е, всушност, веќе достапни во Tweetdeck 0.x. Јас сум повеќе кратковидни отколку што реализира.
 13. Анимирани аватари работат
  Ова многу лесно би можеле да се во листата на annoyances. Во секој случај, тоа е значително поинаква.

Грешки

Со било која апликација верзија 1.0, можете да очекуваат фер број на грешки. Само неколку се дојде до моето внимание.

 1. Склони кон недостасува @ споменува
  Се враќа на "шолја чај метафора", таму не е многу точка во продолжува да се користи испукани кригла со чај протекување на дното. Бев многу загрижен за да открие дека Tweetdeck 1,0 е склон да се водат за исчезнати @ споменува дека се видливи и во другите клиенти, вклучувајќи Tweetdeck 0.x. Може да има твитови водат за исчезнати во други колумни, но тоа е исчезнати @ споменува дека штрчат како болно палецот. Дефинитивно шоу-затка според мое мислење, бидејќи не се сигурни на гледање на сите вашите @ споменува е неприфатливо во клиент Твитер.
 2. Како одговор на и последователните мислења Не покажува постојано
  Ова може да биде проблем на API, но тоа се чини дека е невозможно да се испита Твитер разговори со заштитени корисници помеѓу вашите followees. Тоа е фер да се каже дека Tweetdeck 0.x презентираше некои неконзистентни однесување во овој поглед, но не до степен на оваа бубачка. Друга шоу-затка во моето мислење.
 3. "Retweeted од" покажува целосното име кога @ корисничко име избрани во подесувањата
  Избор помеѓу полно име и кориснички имиња е една од двете Општи поставувања на располагање, но тоа не е почестен за retweets, каде се прикажани целосна имиња.
 4. Фејсбук мислења често нецелосни
  Се обидов од Фејсбук интеграција и го најдов имаше моменти, кои Фејсбук мислења направи нема никаква смисла, бидејќи елементи беа исфрлени. Исто така, некои се претставени како линкови, кои не прават ништо или пренасочи насекаде. Повторно се сеќавам на овој вид на однесување од Tweetdeck 0.x со своите Фејсбук колона. Јас нема да биде во интеракција со Фејсбук во Tweetdeck па тоа не е голема загриженост за мене.

Намалување на поддршката

И покрај сите негативни, јас сум скроен да им даде на оваа нова Tweetdeck некои претпазливи корист на сомневање во надеж дека недостасува или лошо спроведени функционалност ќе бидат опфатени во идните верзии. Ресурс-монтажни природата на Tweetdect 0.x успеа да стигне до критична пропорции за мене. Она што ме плаши најмногу, сепак, за иднината на TweetDeck е немање на никаква поддршка канал. Нема помош или поддршка мени на самата апликација и ако ја посетите Tweetdeck.com , од пребарувањето за зборот Поддршка моментов наоѓа ништо.

Во рамките на минатата година, Твитер напуштени традиционалните билет-базиран систем за поддршка и ги поканува на корисниците да чуруликам нивните барања за поддршка. TweetDeck поддршка се користи да биде многу одговорен и имаше жив форум за известување, откривање и решавање на тековните познати прашања, но бидејќи стекнување од страна на Твитер, пристапот на заедницата исчезна. Јас Твитер @ поддршка, @ TweetDeck и @ richardbarley за некои појаснување за поддршка канал (и) за Tweetdeck, но не доби одговор.

Ажурирање: претходната Tweetdeck поддршка страници сега се пренасочува кон Твитер Прв чекори Со Tweetdeck поддршка страница , која ги советува корисниците да ги следат @ Tweetdeck и испратите барање за поддршка преку ДМ. TweetDeck корисниците се поканети да чуруликам нивните впечатоци и предлози на @ повратни информации , што е за општа Твитер повратни информации, така бидете сигурни дека јасно се идентификуваат Tweetdeck и вашиот особено вкус во чуруликам. Јас DMed @ TweetDeck да се распрашува дали тие објави листа на тековните познати прашања и тие одговорија:

Не се познати прашања листата, но ние сме преземање на повратни информации на сите и користење на тоа да им помогне на приоритети што следува потоа. Благодарам!

Па таму да го имаат - ако сте задоволни со новиот Tweetdeck, ја добиете вашата главните колики градите од tweeting @ повратни информации за нив.

Заклучок

TweetDeck 1.0 има премногу исчезнати карактеристики, грешки и annoyances да биде работна замена за Tweetdeck 0.x само уште. Тоа не се осврне на главните процесорот монтажни неуспех на својот претходник, така што има потенцијал да ги задржи своите корисници на-табла. Твитер треба Tweetdeck како нејзин повеќе сметка придонес и ќе се развие соодветно. Да се добие чувство дека неговата иднина првенствено ќе се обликувани од барањата Твитер отколку што корисниците имаат потреба. На крајот на краиштата корисниците ќе гласаат со (извор на) нивната твитови и се надевам Твитер сфаќа дека на своите корисници нема чаши.

Што ми недостасува?

Ве молиме пост било која друга отсутен карактеристики, annoyances, грешки и позитиви кои не сум забележал во коментари подолу. Ви благодариме за читање на целиот пат до крај.

Update: ги v1.1 поправат нешто?

Во мрачна средината на зимата 2011 година, Tweetdeck објавени v1.1. Тие веќе не објавува Промени се чини, па ние сме оставени на нашите сопствени одбивање да дознаам која, доколку ги има, на исчезнатите карактеристики, annoyances и грешки се однесува. Ретко кој е краток одговор.

 1. Една од главните нови навреденост соочува со корисник врз обидел инсталација на Tweetdeck 1.1. Тоа не може да продолжи додека не се отстрани "претходната верзија". ПОД НИКАКВИ ОКОЛНОСТИ отстрани Tweetdeck 0.x - тоа само треба v1.0 отстранети преку Control Panel. Не мачи - тоа не е достоен за тоа. Ние само да се надеваме дека се подобри оваа надградба на патот во v1.2.
 2. Корисничко име vs fullname опција е отстранета од општата опции и двете сега се прикажани погоре твитови во временската линија, иако целосно име е дадено повеќе печатни Рид и корисничкото име се користи со одговор на и retweeted од. (Бубачки # 3)
 3. Обидувајќи се да retweet заштитена чуруликам сега генерира неспецифични грешка, што е подобро од ништо. (Отсутни функција # 15)
 4. Тоа е сега возможно да ги видите во одговор на чуруликам во секој разговор (без оглед на заштитен статус). Ова е нова голема шоу-затка бубачка замена бубачка # 2.
 5. Нема знаци на исчезнатите споменува прашањето - не сум сигурен дека може да ја напушти оваа скршени клиент кандидира за доволно долго за да бидете сигурни. (Бубачки # 1)

Сите други пропусти остануваат нерешени.

Објавено во Вести .

Обележани со , , , .